Rondo ONZ. Przedwojenne kamienice. Tu, gdzie spotykają się przeszłość i teraźniejszość…
Mati, Konrad i Mateusz wraz z opiekunami wyruszyli we wtorek, 17 czerwca 2025 r. do miejsca pełnego życia, różnorodnych dźwięków i szklanych, wysokich budynków. Rondo ONZ, jako obszar edukacyjnych działań w ramach lekcji historii, przypomniał uczniom o przeszłości Warszawy. Tej z czasów zaborów, kiedy mieszkańcy budowali nowe kamienice, z czasów okupacji i Getta Warszawskiego oraz z czasów powojennych. Podczas zajęć uczniowie poznawali lokalną historię.
Odpowiedzi na ważne pytania czasami nie były łatwe: jak bowiem ocenić, czy szklane domy przetrwają tyle, co dwie kamienice wybudowane w ok. 1881 r. i ok. 1910 r.? Pomimo ich obecnego stanu i opuszczenia w 2009 r. przez ostatnich mieszkańców, z pewnością można podziwiać ówczesne technologie, których solidność umożliwiła przetrwanie konstrukcji po uwiecznionym na zdjęciu zniszczeniu wskutek wojennego bombardowania. To miejsce jest wyjątkowe także dlatego, że mieszkało tu dwóch patriotów (wierzymy, że nie tylko dwóch): urodzony w kamienicy przy ul. Ciepłej 3 ks. Ignacy Skorupka, bohater Bitwy Warszawskiej 1920 r. i zamordowany w Katyniu w 1940 r. syn pierwszego żydowskiego właściciela kamienicy przy ul. Twardej 28, Jakub Zalman Osnos (podporucznik WP).
Na zakończenie zajęć na uczniów czekała wyjątkowa niespodzianka. Dzięki mamie Konrada chłopcy wzięli udział w aktywizującej akcji: pedałowali na rowerze i blendowali w ten sposób owocowy mix. Był ruch, sport, odpoczynek i orzeźwienie zdrowym koktajlem. Dziękujemy pani Moniko
Organizatorka działania edukacyjnego, autorka tekstu: Marzena Gołębiowska