Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Trening słuchowy

Metodę treningu uwagi słuchowej wynalazł francuski otolaryngolog, neurolog i foniatra – prof. Alfred Tomatis. Podstawowym celem tej metody jest wspieranie funkcji słuchowych, dzięki czemu następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się, umiejętności komunikacyjnych i zachowań społecznych.

Metoda polega na słuchaniu dźwięków z zastosowaniem „elektronicznego ucha” (idealnego modelu ucha człowieka) – urządzenia, które ćwiczy ucho w taki sposób, aby mogło pracować bez zakłóceń. Stymulacja ucha odbywa się poprzez dźwięki o określonej, zróżnicowanej częstotliwości.

Dziecko może dobrze słyszeć, ale nie oznacza to, że potrafi dobrze słuchać czyli mieć prawidłowo ukształtowaną uwagę słuchową. Dziecko może mieć trudności z prawidłową selekcją i analizą dźwięków, rozróżnianiem wysokich i niskich częstotliwości czy nie podsiadać umiejętności jednoczesnego kojarzenia znaku graficznego z dźwiękiem (co jest kluczowe np. podczas czytania i pisania).

Wiele trudności szkolnych wynika z nieprawidłowej lateralizacji czyli dominacji lewego ucha. Zaletą dominacji prawego ucha jest to, że przetwarza ono informacje dźwiękowe znacznie szybciej i precyzyjniej niż ucho lewe. Trening słuchowy Tomatisa jest pomocny zarówno w przypadku rozwijania uwagi, jak i kształtowania prawidłowej lateralizacji słuchowej.

Źródło: Materiały informacyjne Centrum Audio-Psycho-Fonologii ESPACE.