Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

Zajęcia edukacyjno – sportowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 10 listopada 2017 roku, w przeddzień ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, pomimo szarego nieba za oknem, w naszej szkole było uroczyście, radośnie, aktywnie. Uczniowie poznawali nowe wiadomości, a także realizowali sportowe pasje podczas Biegu Niepodległości.

Zajęcia edukacyjne zaplanowane w sali gimnastycznej przez panią Marzenę i pana Kamila, rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Warszewska, wprowadzając wszystkich obecnych w historyczną tematykę. Następnie harcerze, Zosia i Kuba wraz z panią Kasią i panią Anią, z godnością i z szacunkiem wnieśli flagę Polski. Po komendach: „Baczność”, „Do hymnu”, odśpiewaliśmy hymn narodowy. Kiedy na „Spocznij” wszyscy zajęli swoje miejsca, pan Kamil przedstawił uczniom dzieje Polski w trakcie zaborów, historię odzyskania wolności, znaczenie Narodowego Święta Niepodległości oraz doniosłą rolę harcerzy w działaniach niepodległościowych. O symbolach narodowych, które są ważne dla każdego wolnego kraju, opowiedziała pani Marzena. Zaprezentowała również uczniom animowany, edukacyjny film Instytutu Pamięci Narodowej, który w ciekawej formie uczy patriotyzmu i przybliża polską historię. Uczniowie byli nim bardzo zainteresowani. Po chwilach koncentracji nadszedł czas, żeby przeżywać, odczuć radość z bycia w grupie, z bycia Polką i Polakiem. Agnieszka i Bartek pięknie przeczytali refren i wspólnie wysłuchaliśmy wesołej piosenki, uczącej w niewymuszony sposób miłości do Ojczyzny. Proste, skoczne nuty niosły wartościowy przekaz dla dzieci i młodzieży: „Kochamy Cię, Polsko”. Podczas słuchania wiwatowaliśmy biało - czerwonymi flagami wykonanymi w klasach pod kierunkiem wychowawców. Dzięki piosence udaliśmy się także na wirtualną wycieczkę i usłyszeliśmy krótkie, ale trafne informacje o polskich miastach. Było radośnie, a jedność i dobre emocje sprzyjały kształtowaniu postaw patriotycznych.

Po lekcji historii odbył się Bieg Niepodległości Szkolnego Koła Sportowego, prowadzony przez panią Martę, panią Małgosię i pana Wojtka. Na torze biegu z przeszkodami uczniowie ze wszystkich klas wykonywali skok przez kozła, skakali przez poziome obręcze i pokonywali przeszkody z materacy. Społeczność szkolna dopingowała sportowców ze sceny. Najszybsi zawodnicy zdobyli nagrody rzeczowe i medale Biegu Niepodległości. Pierwsze cztery miejsca na podium zajęli Marcin i Oskar z klas III gimnazjum oraz kolejno Szymon z klasy II i Jędrek z klasy VI. Z najmłodszych uczniów medalami zostali wyróżnieni także: Liliana, Radek i Adam. Nasi biegacze walczyli dzielnie i dali z siebie wszystko. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, spoglądając na najlepszych, szkolnych sportowców, przebranych w narodowe stroje, które otrzymali po Biegu Niepodległości. Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Wydrze, reprezentantce Polski, wielokrotnej złotej medalistce w kraju i w Europie na Mistrzostwach Tańca na Wózkach, za przekazanie uczniom narodowych strojów sportowych polskiej reprezentacji.

Na pożegnanie, podczas powrotu uczniów do klas, wybrzmiał patriotyczny utwór „My, pierwsza brygada”, który w 1927 roku pretendował do roli hymnu narodowego, a o którym, do jego twórców marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Dziękuję panom za najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. W 2007 roku prezydent RP uznał marsz za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w lekcji historii, świetną atmosferę i udane zawody!

Marzena Gołębiowska, Kamil Strzelecki, Małgorzata Targowska, Marta Rubaj, Wojciech Frankowski

Za zaangażowanie i pomoc w organizacji zajęć serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Kępce, pani Katarzynie Walter, pani Annie Tyrkin, panu Mateuszowi Kaźmirskiemu, panu Andrzejowi Zarazińskiemu i panu Stanisławowi Pietrzakowi.