Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ

W Muzeum Ziemi

Dnia 30.11.2023 r. uczniowie klas 5c i 6a  wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Podczas zwiedzania podziwialiśmy piękne wystawy zgromadzone w pięciu ogromnych salach.

Zbiory muzealne liczą obecnie ponad 180 tys. obiektów. Znajdują się wśród nich kolekcje minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, pochodzących z terytorium Polski i innych regionów świata, a także cenne archiwalia z zakresu historii nauk o Ziemi. Duże wrażenie wywarł na nas wylew ogromnej muszli amonita.

W kolejnych salach pan przewodnik zaprezentował bogate kolekcje bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych, które zaliczane są do największych tego typu zbiorów muzealnych na świecie. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się jak szerokie zastosowanie miał bursztyn. W kolejnej sali muzealnej oglądaliśmy meteoryty. Niektóre z nich były wielkie, a inne miały wielkość ziaren piasku, szczególną  uwagę zwrócił „meteoryt pułtuski”. Przewodnik opowiadał, że są one bardzo ciężkie z powodu zawartego w nich metalu. Ostatnia do zwiedzania była sala z kośćmi pradawnych ssaków oraz fluorescencyjnymi kamieniami, które świeciły w różnych kolorach. Podczas tej interesującej wycieczki usłyszeliśmy o słoniu leśnym, który dawno, dawno temu żył na terenie obecnej Warszawy. Dla potwierdzenia tej historii pan przewodnik pokazał  kości kończyny tego niezwykłego stworzenia. Patrząc na ten fragment szkieletu mogliśmy wyobrazić sobie, że słoń leśny był ogromny, większy nawet od mamuta oraz od jakiegokolwiek gatunku słonia żyjącego w dzisiejszych czasach.

Zwiedzanie muzeum  z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Dzięki wycieczce do Muzeum Ziemi mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy oraz zobaczyć wspaniałe zbiory dziedzictwa geologicznego.

                                                                                                       Organizator działania edukacyjnego; autor tekstu: Waldemar Gorczyński