Cały Adwent trwa rozmowa, że niedługo święta.
Każde dziecko o tych świętach niechaj też pamięta. (…)
„Boże Narodzenie”, Szymon Sokołowski, uczeń SP w Łuszczowie
Już grudzień… Nadchodzi świąteczny czas…
O tym, jakie były tradycje bożonarodzeniowe w przeszłości, które z nich przetrwały do dzisiaj, uczniowie i opiekunowie dowiedzieli się (i przypomnieli sobie) podczas zajęć edukacyjnych w dniu 3 grudnia 2024 roku, w Publicznej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 8 przy ul. Ząbkowskiej. Pan Sławomir Szczocki z Zamku Królewskiego w Warszawie opowiedział, w jaki sposób przygotowywano się do świętowania radosnego czasu narodzin Dzieciątka Jezus.
Pasjonatów historii zainteresował adwentowy zwyczaj gry na ligawce. Ten drewniany instrument wymieniany jest już w dokumentach z II połowy XVIII wieku, a pochodzi od instrumentów średniowiecznych. W czasach II wojny światowej gra na ligawce była zakazana i karana surowo przez Niemców. Po wojnie także nie grano już na ligawce, zaś obecnie, jako powrót do tradycji staropolskich, organizowane są pokazy i konkursy. Posłuchać niegdyś zakazanych dźwięków można np. [TUTAJ]
W trakcie integracyjnych zajęć uczniowie słuchali i odpowiadali na pytania. Okazało się, że wiele dzieci pamięta o Adwencie - czasie oczekiwania oraz o zwyczaju kładzenia sianka pod obrus i tradycji wigilijnej kolacji, podczas której można zapalić świeczkę rozświetlającą pokój i serca, tym bardziej wspaniale, jeśli będzie zrobiona własnoręcznie!
Pod kierunkiem pana edukatora uczestnicy z zaangażowaniem wykonali swoją magiczną świeczkę.
Dziękujemy organizatorom: pani Anetce, pani Marcie, pani Kasi, panu Sławkowi, za zaproszenie i możliwość udziału w zajęciach.
Autorka tekstu: Marzena Gołębiowska