I tak staniemy na wozach, czołgach
na samolotach, na rumowisku
gdzie po nas wąż się ciszy przeczołga (…)
nie wiedząc (…)
czy nam postawią, z litości chociaż,
nad grobem krzyż.
Krzysztof Kamil Baczyński, 22 VII 1943 r.
Dziś, po tamtych dniach, pozostał jednak krzyż i pamięć… o którą dbać trzeba, żeby ocalić od zapomnienia Tych, „co z Rodu Anhellich”. Tych, co czynem potwierdzali słowo…
To trudne zadanie realizuje Muzeum Powstania Warszawskiego, do którego w słoneczną, pogodnie ciepłą środę, 27 października 2021 r. wybrała się na zajęcia licząca łącznie 20 osób - zgodnie z wymaganiami sanitarnymi Muzeum - grupa uczniów i opiekunów z naszej szkoły.
Z biletami w dłoniach, które zeskanował przyjazny pan bileter, weszliśmy do budynku przepełnionego historyczną pamięcią, szacunkiem, pamiątkami i realiami przeszłości, ale również, co ważne dla naszych uczniów, przyjaznego, chociaż bogatego w sensoryczne doznania. Różnorodne dźwięki, odgłosy, szumy, gra świateł, zdjęcia, makiety, tunel, schody, korytarze – uczniowie doświadczali wyjątkowości tego ważnego miejsca.
Na swojej edukacyjnej drodze nasza grupa spotkała przewodnika, Pana Mirosława, który wspaniale, w dostosowany sposób przekazywał wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Dziękujemy!
Marzena Gołębiowska