Czy wyprawa „z obiektywem w moje miasto” może być interesująca, czy jest to raczej nudne zajęcie? Czy w ogóle warto wykonywać własne zdjęcia, jeśli tyle różnorodnych obrazów jest dostępnych każdemu, będącemu „online”? I po co właściwie rozmawiać o fotografowaniu?
Odpowiedzi na te niełatwe pytania, w przyjaznej formie i w prosty, ciekawy sposób, uczniowie odkrywali w trakcie warsztatu, który w dniu 9 kwietnia 2019 roku poprowadził w naszej szkole Pan Krzysztof Gajda ze Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka”.
Dostępność aparatów fotograficznych w telefonach i ich powszechne wykorzystywanie w wielu codziennych sytuacjach może sugerować, że każdy potrafi zrobić zdjęcie, że to nic trudnego. Jakie zatem detale decydują, że można je ocenić jako dobrze lub źle wykonane? Podczas zajęć z Panem Krzysztofem obejrzeliśmy zdjęcia osób oraz zdjęcia prezentujące środowisko przyrodnicze i obiekty o wartości historycznej. Podziwialiśmy „artystyczne wyczucie” zawarte w cyklu „światłem malowane”. I uczyliśmy się: poznawaliśmy ważne zasady dotyczące fotografowania, bowiem niewątpliwie każde zdjęcie jest wyrazem indywidualnej estetyki i kreatywności wykonującego, ale oprócz twórczego zaangażowania potrzebna jest również wiedza i doskonalenie praktycznych umiejętności „zatrzymania w kadrze” konkretnych obiektów i w określonych warunkach. A kiedy fotografowanie stanie się pasją można odkryć, że ma kolejny aspekt - uwrażliwia na otaczającą rzeczywistość. Umożliwia dostrzeganie piękna, niepowtarzalności i ulotności chwili. Pozwala ją zatrzymać… Ocalić od zapomnienia to, co staje się już, może zbyt szybko – historią…
Dziękujemy Panu Krzysztofowi za interesujące zajęcia, za przekazywanie wartościowej wiedzy i kształtowanie subtelnie uważnego spojrzenia na świat.
Marzena Gołębiowska