Środa, 3 kwietnia 2019 roku, powitała szkołę przy Tarchomińskiej słoneczną aurą. Uśmiechnęliśmy się, ponieważ dobra pogoda była tego dnia szczególnie oczekiwana. Uczniowie klasy Ib: Eliza, Matvii, Janek i Mateusz wraz z paniami: Teresą, Olą i Marzeną wyruszali poza szkołę z ważnymi zadaniami. Pierwsze z nich dotyczyło aktywnego włączenia się w szkolne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Drugie wymagało od dzieci odpowiedzialności - trzeba było przekazać wspaniałe książki, wykonane na konkurs przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem wychowawców. Oba zamierzenia udało się połączyć i w ramach gry miejskiej wyruszyliśmy w podróż.
Ale gdzie iść? Jak dotrzeć do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy Gocławskiej? Niezbędna w tej wyprawie okazała się przygotowana przez Panią Marzenę mapa. To ona wskazywała drogę. Była niczym kompas, ukierunkowywała, ale wymagała orientacji w terenie. Dzieci odszukiwały zaznaczone na mapie miejsca, budynki i nazwy ulic. Eliza, Matvii, Janek i Mateusz byli w tych działaniach bardzo sprawni i skuteczni. A kiedy po wyjściu z tramwaju odczytali na skrzyżowaniu nazwy ulic: Grochowska - Gocławska i prawidłowo wybrali, w którą stronę iść, wiedzieliśmy już, że Biblioteka jest niedaleko.
Po sprawdzeniu przez dzieci, że napis na tablicy na zewnątrz budynku jest dokładnie taki sam, jak ten na naszej mapie, weszliśmy do wewnątrz. Oczekiwał na nas Pan Robert Miszczuk. Pokazał nam czytelnię dla dorosłych oraz czytelnię, w której mogą przebywać dzieci. Wszystkim podobały się biblioteczne pomieszczenia. Pierwszoklasiści poznali nowe miejsce: Bibliotekę Pedagogiczną i zawód – bibliotekarz. Z zainteresowaniem oglądali książki, wykonane przez uczniów warszawskich szkół. Czytali teksty i podziwiali ilustracje. Rozwiązali także zagadki, za które otrzymali w nagrodę litery, do ułożenia wspólnego hasła po powrocie do szkoły. A na koniec Matvii zaprezentował Panu Robertowi twórczość swoich klasowych i szkolnych kolegów. Wszystkie książki, „wydane” w ZSP nr 10 w roku szkolnym 2018/2019 są niezwykłe! Niewątpliwie komisja konkursowa będzie miała sporo pracy przy wyborze tej, w jej ocenie, najciekawszej.
Dziękujemy Panu Robertowi za życzliwość w przekazywaniu dzieciom wiedzy dotyczącej środowiska społecznego.
Edukacyjną wyprawę Elizy, Matviego, Janka i Mateusza z Paniami: Teresą, Olą i Marzeną możemy podsumować – „Nasz sukces to: udział w grze miejskiej, poznanie nowego miejsca pracy i przekazanie szkolnych dzieł na konkurs "Wydajemy Własną Książkę". Uczniowie klasy Ib byli wspaniali w działaniu. Aktywni-Samodzielni-Dynamiczni”.
Marzena Gołębiowska