W „Roku dla Niepodległej” wspominamy ważne wydarzenia i tych, którzy walczyli o Wolną Polskę. Na naszym kolejnym spotkaniu z panią Różą Karwecką, w dniu 8 marca 2018 roku, uczniowie z klasy siódmej i z klas trzecich gimnazjum poznali wyjątkowe miejsce na patriotycznej mapie Warszawy – prywatne Parafialne Muzeum Armii Krajowej, znajdujące się przy ulicy Skaryszewskiej 10, przy Kościele Pallotynów. To tutaj uczniowie mogli „być bardzo blisko historii”.
Dzięki pani Róży przenieśliśmy się w czasy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obejrzeliśmy Jego portret i podziwialiśmy zgromadzone w gablocie odznaczenia wojenne dla żołnierzy walczących o wolność. Ich odwagę i poświęcenie próbował przekreślić okupant hitlerowski, z którym przyszło zmierzyć się pokoleniu Kolumbów. I Oni, także ze Sztandarem Armii Krajowej Praga Obwód VI, podjęli heroiczne działania dla Niepodległej.
Niezwykłym przeżyciem była możliwość dotknięcia powstańczych przedmiotów: menażki, bidonu, lornetki. Trzymali je przecież w rękach bohaterowie! Nie zawsze znani z imienia, nazwiska czy pseudonimu, ale walczący dla Ojczyzny, dla nas, dla przyszłych pokoleń… Nasi uczniowie z opaską AK na ręku, z hełmem na głowie, wyglądali tak, jak Młodzi Powstańcy w roku 1944, dla których słowa: „Bóg. Honor. Ojczyzna. Wolność. Niepodległość” miały wyjątkową wartość.
Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę: „Cykl. Powstanie Warszawskie. Grafika – 13 rycin”. Prace artysty malarza Leona Wróblewskiego z lat 1946 – 1948 obrazują tragizm wydarzeń i okrucieństwo wojny.
Dziękujemy Pani Róży za lekcję historii przeprowadzoną w miejscu historycznej pamięci.
Marzena Gołębiowska